Stiri BancareStiri Bancare
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Reading: UniCredit Consumer Financing lansează pe piața din România primul său card de credit co-brand. 6 rate egale cu 0% dobândă în magazinele Leroy Merlin. Sorin Drăgulin: Oferim clienților posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare
Share
Notification Show More
Latest News
Finanțare Raiffeisen în valoare de peste 28,7 milioane de euro pentru parcul fotovoltaic Teiuș. Cătălin Cepișcă: Încă un pas spre susținerea tranziției energetice a României
Stiri de top
Patria Bank, profit de 10 milioane de lei în primele trei luni din an. Valentin Vancea: Continuăm să susținem mediul antreprenorial românesc
Stiri de top
Garanti BBVA: educația financiară, cheia pentru decizii inteligente și sigure. Constantin Dobrinescu: ”Dacă înțelegem de mici valoarea banilor și diferența dintre nevoi și dorințe, acestea vor avea un impact pozitiv asupra bugetului de venit si cheltuiala din viata de adult”
Interviuri Stiri de top
Banca Transilvania, creștere semnificativă a activității în primele 3 luni din 2025, cu 130.000 de clienți noi. Cum vede Ömer Tetik România după alegerile de duminică: ”așteptăm finalizarea incertitudinilor politice și implementarea reformelor structurale. România are o economie mult mai dezvoltată decât în alți ani, ceea ce ne face încrezători că vom trece cu bine peste această perioadă de turbulențe”
Stiri de top
De ce are România nevoie de o bancă de dezvoltare? Dan Sandu, CEO, explică: BID este o instituție creată cu misiunea clară de a reduce dezechilibrele acolo unde piața bancară nu reușește singură
Opinii Stiri de top
Aa
Stiri BancareStiri Bancare
Aa
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Follow US
© BankingNews - Toate drepturile rezervate
Stiri Bancare > Blog > Stiri de top > UniCredit Consumer Financing lansează pe piața din România primul său card de credit co-brand. 6 rate egale cu 0% dobândă în magazinele Leroy Merlin. Sorin Drăgulin: Oferim clienților posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare
Stiri de top

UniCredit Consumer Financing lansează pe piața din România primul său card de credit co-brand. 6 rate egale cu 0% dobândă în magazinele Leroy Merlin. Sorin Drăgulin: Oferim clienților posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare

Gabriela Dinu
Last updated: 13/12/2024 11:10
Gabriela Dinu 5 luni ago
Share
SHARE

UniCredit Consumer Financing lansează în premieră primul său card de credit co-brand împreună cu Leroy Merlin și Oney Finances, intermediarul său de credite. UniCreditCard Leroy Merlin este destinat persoanelor fizice și poate fi obținut exclusiv în magazinele Leroy Merlin, la birourile de finanțare Oney Finances.

Contents
6 rate egale cu 0% dobândă în magazinele Leroy MerlinSorin Drăgulin: Oferim clienților posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare

Sub deviza “un card de credit cu multi-beneficii”, clienții se pot bucura de cumpărături mai avantajoase în magazinele Leroy Merlin, dar nu numai, potrivit unui comunicat de presă. Cardurile au atașate programe de loialitate, precum și de plată în rate egale, inclusiv fără dobândă, la dispozitivele POS din magazinele fizice, prin programul Discountry de la UniCredit.

6 rate egale cu 0% dobândă în magazinele Leroy Merlin

Potrivit Oney Finances, clienții beneficiază de rate fără dobândă în orice magazin Leroy Merlin din România. Până pe 12.01.2025 împarți orice tranzacție efectuată cu cardul in magazin în 6 RATE EGALE FĂRĂ DOBÂNDĂ direct la dispozitivul de plata de tip POS, în cadrul Programului Discountry oferit de UniCredit.

Împărțirea în rate fără dobândă a tranzacțiilor efectuate la dispozitivele de plată POS din magazinele fizice Leroy Merlin, indiferent de valoarea acestora, prin programul Discountry al UniCredit România.

De altfel, ai rate egale fără dobândă la o multitudine de comercianti din industrii variate precum IT&C, Stil, Sanatate, DIY, inrolati in Programul Discountry.

Rata dobânzii este fixă pe întreaga durata a contractului și este 27,99%, pentru orice tranzacții efectuate cu cardul.

Exemplu reprezentativ pentru utilizarea unui card de credit UniCreditCard Leroy Merlin, cu o limita de 5.367 Lei, perioada de creditare de 60 luni, avand o dobanda fixa de 27,99%/an, atat pentru sumele din limita de credit utilizate la ATM, cat si pentru sumele utilizate la comercianti considerandu-se ca valoarea liniei de credit se retrage integral, 40% in numerar la ATM national sau international, in afara Grupului UniCredit si 60% prin plati la comercianti, la data acordarii si nu se efectueaza nicio retragere pe parcursul celor 60 luni de rambursare, suma lunara de plata (pentru rate egale) este de 284.56 Lei, valoarea totala platibila 8668.81 Lei, iar DAE va fi de 36.95%.

Mai multe detalii despre costuri și dobanzi AICI

Sorin Drăgulin: Oferim clienților posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare

“Marcăm un moment important pentru UniCredit Consumer Financing în parcursul strategic: lansarea primului nostru card co-brand dezvoltat în parteneriat cu Leroy Merlin și Oney Finances. Acest proiect reprezintă o etapă esențială în efortul nostru de a oferi soluțiile financiare potrivite nevoilor fiecărui client și de a simplifica procesul de obținere a acestora.

Colaborarea dintre UniCredit Consumer Financing, Oney Finances și Leroy Merlin aduce un plus de valoare clienților, oferindu-le posibilitatea de a accesa rapid și convenabil resurse financiare pentru proiectele lor de renovare și amenajare. Parteneriatul nostru se bazează pe viziunea comună de a pune clientul și nevoile acestuia în centrul acțiunilor pe care le dezvoltăm și realizăm.” a spus Sorin Drăgulin, Președinte Directorat UniCredit Consumer Financing.

„Lansarea cardului co-branded este un pas important în dezvoltarea sinergică a parteneriatelor noastre cu Leroy Merlin și UniCredit Consumer Financing. Suntem bucuroși să oferim clienților Leroy Merlin soluțiile potrivite de finanțare, simplu și rapid, direct în magazin, facilitându-le, astfel, realizarea proiectelor de amenajare și renovare. Noul card integrează Programul de rate egale, fără dobândă, al finanțatorului, cât și beneficiile Cardului de Client Leroy Merlin. Cardul co-brand se înscrie în strategia noastră centrată pe client, de incluziune și sustenabilitate financiară‘‘ a declarat Mădălina Stoica, CEO Oney Finances.

„Suntem încântați să lansăm, alături de UniCredit Consumer Financing și Oney Finances, primul card de credit co-brand dedicat clienților Leroy Merlin. Acest parteneriat reprezintă o nouă etapă în strategia noastră de a oferi, alături de prețuri mici în fiecare zi, soluții financiare simple și avantajoase, care să răspundă la nevoile specifice ale românilor. Cu ajutorul acestui card, ne propunem să ajutăm la crearea unui mai bun pentru toți clienții noștri, consolidând în același timp relația cu cei care fac parte din comunitatea noastră”, a declarat Mathieu Bauduin, CEO Leroy Merlin România.

Cardul co-brand are un flux de aplicare simplu și ușor, la biroul de finanțare Oney Finances din magazine. Clienții înregistrați în Programul de Loialitate al Leroy Merlin, pot opta fie pentru finanțarea, pe loc, a cumpărăturilor cu valori de până la 30.000 lei, pe care le pot achita ulterior în rate fixe egale, prin Programul Prima Tranzacție, aferent cardului, fie pentru utilizarea obișnuită a cardului de cumpărături.

În ambele situații, cardul va fi primit prin curier la orice adresă din România, iar clientul va putea beneficia, după activarea și setarea PIN-ului, de toate avantajele cardurilor de credit emise de UniCredit Consumer Financing precum: posibilitatea plății cu cardul direct cu telefonul, prin înrolarea acestuia în portofelele virtuale Google Pay și Apple Pay, perioadă de grație de maximum 50 de zile pentru cumpărăturile efectuate cu cardul la comercianți sau plata facturilor de utilități (perioadă în care nu se percepe dobândă), plata în rate egale fără dobândă în magazinele comercianților parteneri înrolați în Programul Discountry, precum și alte beneficii.

Cardurile sunt emise sub egida Mastercard, Grupul UniCredit fiind într-un parteneriat global și extins cu Mastercard, care oferă asigurarea bunurilor achitate integral sau parțial cu cardurile co-brand. Materialul folosit pentru realizarea cardurilor este unul reciclat și dispune de un decupaj special pentru a facilita utilizarea și identificarea diferitelor carduri de către persoanele cu deficiențe de vedere. Aceste caracteristici speciale și incluzive se regăsesc de acum în întregul portofoliu de carduri emise de UniCredit.

Cardurile co-brand beneficiază de tehnologie contactless si pot fi înrolate în aplicația Mobile Banking a UniCredit Bank, aplicație ce permite vizualizarea informațiilor aferente cardului, inclusiv extrasul de cont sau ratele tranzacțiilor.

You Might Also Like

Finanțare Raiffeisen în valoare de peste 28,7 milioane de euro pentru parcul fotovoltaic Teiuș. Cătălin Cepișcă: Încă un pas spre susținerea tranziției energetice a României

Patria Bank, profit de 10 milioane de lei în primele trei luni din an. Valentin Vancea: Continuăm să susținem mediul antreprenorial românesc

Garanti BBVA: educația financiară, cheia pentru decizii inteligente și sigure. Constantin Dobrinescu: ”Dacă înțelegem de mici valoarea banilor și diferența dintre nevoi și dorințe, acestea vor avea un impact pozitiv asupra bugetului de venit si cheltuiala din viata de adult”

Banca Transilvania, creștere semnificativă a activității în primele 3 luni din 2025, cu 130.000 de clienți noi. Cum vede Ömer Tetik România după alegerile de duminică: ”așteptăm finalizarea incertitudinilor politice și implementarea reformelor structurale. România are o economie mult mai dezvoltată decât în alți ani, ceea ce ne face încrezători că vom trece cu bine peste această perioadă de turbulențe”

De ce are România nevoie de o bancă de dezvoltare? Dan Sandu, CEO, explică: BID este o instituție creată cu misiunea clară de a reduce dezechilibrele acolo unde piața bancară nu reușește singură

TAGGED: card de credit co-brand, Leroy Merlin, dobanda, Oney Finances, card, Mădălina Stoica, POS, finantare, card de credit, rate, cumparaturi, UniCredit Consumer Financing, Sorin Drăgulin
Gabriela Dinu 11/12/2024
Share this Article
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Copy Link Print
By Gabriela Dinu
Follow:
Editor al publicaţiei online www.bankingnews.ro. A participat activ nu numai în managementul şi dezvoltarea proiectului, ci a adoptat şi o implicare directă în activitatea editorială, fiind atrasă de munca redacţională. A descoperit pasiunea pentru jurnalism atunci când a făcut parte din echipa care a lansat portalul www.ghiseulbancar.ro. Așa că îşi asumă rolul de editor, alcătuind, de cele mai multe ori, materiale de analiză.
Previous Article Patria Credit oferă fermierilor și afacerilor mici credite garantate de Uniunea Europeană. Raluca Andreica: Acordul ne întărește încrederea în misiunea noastră de creștere a incluziunii financiare în zonele rurale și urbane mici
Next Article Cristian Popa, BNR: „Am atins un nivel de bunăstare unic în istoria noastră”. Opinia sa este susținută cu cifre relevante despre saltul economic din ultimii 20 de ani: Un PIB nominal de peste 6 ori mai mare, un salariu mediu de 7 ori mai mare, de 10 ori mai mulți kilometri de autostradă

– Publicitate –

Ad image
Ad image
Ad image
Ad image
Ad image

Alte articole

Finanțare Raiffeisen în valoare de peste 28,7 milioane de euro pentru parcul fotovoltaic Teiuș. Cătălin Cepișcă: Încă un pas spre susținerea tranziției energetice a României

2 ore ago

Patria Bank, profit de 10 milioane de lei în primele trei luni din an. Valentin Vancea: Continuăm să susținem mediul antreprenorial românesc

2 ore ago

Garanti BBVA: educația financiară, cheia pentru decizii inteligente și sigure. Constantin Dobrinescu: ”Dacă înțelegem de mici valoarea banilor și diferența dintre nevoi și dorințe, acestea vor avea un impact pozitiv asupra bugetului de venit si cheltuiala din viata de adult”

o zi ago

Banca Transilvania, creștere semnificativă a activității în primele 3 luni din 2025, cu 130.000 de clienți noi. Cum vede Ömer Tetik România după alegerile de duminică: ”așteptăm finalizarea incertitudinilor politice și implementarea reformelor structurale. România are o economie mult mai dezvoltată decât în alți ani, ceea ce ne face încrezători că vom trece cu bine peste această perioadă de turbulențe”

2 zile ago

Primul proiect online de jurnalism financiar-bancar din România.

Ne găsiți și pe

© BankingNews - Toate drepturile rezervate

  • Despre BankingNews
  • Contact
  • Publicitate
Folosim cookies pentru a va oferi o experienta cat mai placuta pe site-ul bankingnews.ro. Mai multe detalii despre politica noastra referitoare la protectia datelor cu caracter personal puteti vedea aici: GDPR - Politica de Confidentialitate Setari CookieAccepta
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Întotdeauna activate
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SALVEAZĂ ȘI ACCEPTĂ

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?