Stiri BancareStiri Bancare
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Reading: OPINIE: Ce castiga cu adevarat Banca Transilvania dupa preluarea Volksbank?
Share
Notification Show More
Latest News
De astăzi realitatea ne bate din nou la ușă: Ce așteaptă economia de la președintele Nicușor Dan?
Stiri de top
Cum interpretăm mesajul de la Banca Națională, care semnalează „incertitudini deosebit de ridicate”. Cristian Popa vorbește despre inflație mai ridicată și riscuri mari la adresa conduitei viitoare a politicii fiscale
Stiri de top
Ce se întâmplă cu ratele tala la bancă pentru că BNR a păstrat dobânda-cheie la 6,5%. Prudență în fața incertitudinilor economice
Stiri de top
Finanțare Raiffeisen în valoare de peste 28,7 milioane de euro pentru parcul fotovoltaic Teiuș. Cătălin Cepișcă: Încă un pas spre susținerea tranziției energetice a României
Stiri de top
Patria Bank, profit de 10 milioane de lei în primele trei luni din an. Valentin Vancea: Continuăm să susținem mediul antreprenorial românesc
Stiri de top
Aa
Stiri BancareStiri Bancare
Aa
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Follow US
© BankingNews - Toate drepturile rezervate
Stiri Bancare > Blog > Opinii si Interviuri > OPINIE: Ce castiga cu adevarat Banca Transilvania dupa preluarea Volksbank?
Opinii si Interviuri

OPINIE: Ce castiga cu adevarat Banca Transilvania dupa preluarea Volksbank?

Cornel Dinu
Last updated: 08/04/2015 17:32
Cornel Dinu 10 ani ago
Share
SHARE

Actionarii, angajatii si clientii Bancii Transilvania traiesc in aceste zile, deopotriva, probabil cea mai glorioasa perioada din istoria institutiei de credit din Cluj-Napoca. Infiintata in urma cu 21 de ani ca o banca mica de provincie, fara prea mari ambitii, dornica sa acopere zona Ardealului, Banca Transilvania face prin achizitia Volksbank, asa cum precizeaza oficial, ”un pas mare inainte”.

Un pas zdravan as zice eu, in conditiile in care isi asigura in acest fel locul al doilea in topul bancilor din Romania dupa nivelul activelor.

Banca Transilvania a fost in ultimii 10 ani un fel de star al industriei bancare romnesti. Anul 2001, cand Banca Transilvania a inceput ofensiva de extindere la nivel national, reprezinta o borna importanta in istoria institutiei.

Practic, din acel moment, sub managementul asigurat de echipa olandezului Robert Rekkers venit de la ABN Amro, a demarat un plan de dezvoltare ambitios, care a inceput sa-si arate, cu adevarat, roadele patru ani mai tarziu.

Banca Transilvania devenise deja, incepand cu anul 2005, un subiect de discutie pentru bancherii de pe meleagurile mioritice. Strategia, modul in care se pozitionase pe piata si curajul nebun erau motive suficiente pentru a comenta pe marginea expansiunii institutiei de credit.

Mai mult, Banca Transilvania se transformase intr-un model de urmat pentru alti actori din domeniul de profil. Se ajunsese pana la situatia in care sefii altor banci sa declare, oficial, in cadrul unor conferinte de presa, ca vor sa faca banking dupa exemplul Bancii Transilvania.

Este antologica declaratia fostului sef al Volksbank, Gerald Schreiner, care anunta in 2007 ca modelul de dezvoltare adoptat de Volksbank este similar celui promovat de Banca Transilvania. „Ceea ce a reusit Banca Transilvania in ultimii ani este extraordinar si cred ca reprezinta un model de poveste de succes”, preciza Gerald Schreiner, subliniind ca Volksbank isi doreste sa repete evolutia de succes a Bancii Transilvania pe piata. „Banca Transilvania a aratat ca se poate, asa ca de ce povestea nu s-ar putea repeta pentru a doua oara?”, se intreaba retoric seful bancii austriece.

Acum, la opt ani distanta de precizarile lui Gerald Schreiner, Volksbank face parte din povestea de succes a Bancii Transilvania.

Chiar daca nu s-a scaldat intotdeauna in lapte si miere, Banca Transilvania a stiut sa gestioneze si momentele critice. Am in vedere aici anul 2009, care a constituit pentru institutia de credit o piatra de incercare. A batut pasul pe loc, pentru a-si adapta modelul de business conditiilor economice neplielnice generate de criza financiara, fiind chiar foarte aproape sa cedeze printr-o schimbare de actionariat. Nu a facut-o, ci a mers mai departe.

Au urmat cinci ani de cresteri incredibile pe toate planurile: profit, active, credite, depozite, numar clienti si angajati, retea teritoriala, etc. In acest context este important de semnalat faptul ca Banca Transilvania este singura institutie de credit din Romania care a consemnat plusuri pe toate palierele in ultimii cinci ani, un statut ce a ajutat-o sa confiste locul al treilea in topul bancilor din tara noastra dupa valoarea activelor.

Acum, cu inregimentarea Volksbank, Banca Transilvania accede nu numai pe pozitia a doua in clasamentul industriei bancare, ci si la un alt statut.

Dincolo de cifrele care se pot contabiliza in acest moment (active de aproximativ 2,9 miliarde de euro, credite de aproape 2 miliarde de euro, depozite de peste 300 milioane de euro, un plus de 135 de agentii, 1.300 de angajati si 3 procente la cota de piata), Banca Transilvania castiga ceva mult mai de pret prin achizitia Volksbank, respectiv capital de imagine.

Intr-o perioada in care bancile in general se confrunta cu o adanca lipsa de incredere si cu probleme grave la nivelul imaginii, Banca Transilvania starneste emotie si contabilizeaza aprecierile venite din randul consumatorilor. Solutiile propuse pentru clientii Volksbank cu credite in franci elvetieni au un ecou pozitiv in tabara consumatorilor.

Teama ca Banca Transilvania s-a legat la cap fara sa o doara atunci cand a decis cumpararea Volksbank se risipeste daca privim altfel lucrurile. Observam cum, in aceste zile, toate probleme de imagine pe care le avea Volksbank devin atuuri pentru Banca Transilvania, care arata disponibilitatea de a trata relatia banca-client de pe picior de egalitate si in mod echitabil. Prin modul in care administreaza tensiunile, Banca Transilvania castiga incredere nu numai in randul propriilor clienti, ci si a clientilor Volksbank si cei ai altor banci.

Este de urmarit ce va face Banca Transilvania cu acest val de simpatie si daca este pregatita banca de la Cluj sa profite la maximum de oportunitatea pe care si-a creat-o prin asumarea managementului problemelor Volksbank.

You Might Also Like

Banca Transilvania, creștere semnificativă a activității în primele 3 luni din 2025, cu 130.000 de clienți noi. Cum vede Ömer Tetik România după alegerile de duminică: ”așteptăm finalizarea incertitudinilor politice și implementarea reformelor structurale. România are o economie mult mai dezvoltată decât în alți ani, ceea ce ne face încrezători că vom trece cu bine peste această perioadă de turbulențe”

Peste 300.000 de antreprenori fac banking și business prin BT Go. Tiberiu Moisă: Urmărim ce este important pentru oameni și business-uri

De Ziua Internațională a Muncii, sărbătorim munca bine făcută: Banca Transilvania, BCR și BRD sunt cele mai valoroase branduri bancare din România. Cum rămân băncile relevante în 2025? 4 decizii care fac diferența

Cum folosești cardurile și plățile ca să ieși în câștig? Sfatul specialiștilor Dorian Petrovici (Banca Transilvania) și Ioana Pârvu (BRD). ”Cardul nu este doar o bucată de plastic, ci și aplicația de internet banking. Noi spunem că aplicația este telecomanda cardului”

BT Pensii, parte a grupului Banca Transilvania, este noul administrator al fondului de pensii facultative BRD Medio, care devine Pensia Mea Plus. Corina Cojocaru: ”Vom administra în cel mai profesionist mod banii de pensie ai celor aproape 37.000 de participanți la Pensia Mea Plus, așa cum o facem și pentru cei peste 115.000 participanți la Pensia Mea”

TAGGED: Banca Transilvania, Volksbank, Banca Transilvania Volksbank, preluarea Volksbank
Cornel Dinu 08/04/2015
Share this Article
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Copy Link Print
By Cornel Dinu
Follow:
Project Manager & Editor al publicaţiei online www.BankingNews.ro. Are o experienţă vastă, de peste 20 de ani, în domeniul mass-media. A ocupat, de-a lungul timpului, rolul de editor şi/sau funcţii de conducere în cadrul redacţiilor unor ziare şi reviste, precum "Cronica Română", "România Liberă", "Curierul Naţional", "Independent", "Agenda Construcţiilor" etc. Se simte bine în mediul virtual, unde a dezvoltat numeroase proiecte, fiind fondator sau co-fondator al www.ghiseulbancar.ro, www.banisiafaceri.ro, www.bankingjobs.ro şi www.cafeneauabancara.ro.
Previous Article ANPC incepe astazi „lupta” cu bancile in procese deschise pe clauze abuzive. Asociatia Parakletos intervine in proces
Next Article Ionut Dumitru, Raiffeisen Bank: Romania va putea adera la zona euro, cel mai probabil, dupa anul 2020

– Publicitate –

Ad image
Ad image
Ad image
Ad image
Ad image

Alte articole

Banca Transilvania, creștere semnificativă a activității în primele 3 luni din 2025, cu 130.000 de clienți noi. Cum vede Ömer Tetik România după alegerile de duminică: ”așteptăm finalizarea incertitudinilor politice și implementarea reformelor structurale. România are o economie mult mai dezvoltată decât în alți ani, ceea ce ne face încrezători că vom trece cu bine peste această perioadă de turbulențe”

6 zile ago

Peste 300.000 de antreprenori fac banking și business prin BT Go. Tiberiu Moisă: Urmărim ce este important pentru oameni și business-uri

o săptămână ago

De Ziua Internațională a Muncii, sărbătorim munca bine făcută: Banca Transilvania, BCR și BRD sunt cele mai valoroase branduri bancare din România. Cum rămân băncile relevante în 2025? 4 decizii care fac diferența

3 săptămâni ago

Cum folosești cardurile și plățile ca să ieși în câștig? Sfatul specialiștilor Dorian Petrovici (Banca Transilvania) și Ioana Pârvu (BRD). ”Cardul nu este doar o bucată de plastic, ci și aplicația de internet banking. Noi spunem că aplicația este telecomanda cardului”

3 săptămâni ago

Primul proiect online de jurnalism financiar-bancar din România.

Ne găsiți și pe

© BankingNews - Toate drepturile rezervate

  • Despre BankingNews
  • Contact
  • Publicitate
Folosim cookies pentru a va oferi o experienta cat mai placuta pe site-ul bankingnews.ro. Mai multe detalii despre politica noastra referitoare la protectia datelor cu caracter personal puteti vedea aici: GDPR - Politica de Confidentialitate Setari CookieAccepta
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Întotdeauna activate
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SALVEAZĂ ȘI ACCEPTĂ

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?