Stiri BancareStiri Bancare
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Reading: Raiffeisen Art Proiect anunta o premieră cu Oana Pellea pe un text de Matei Vișniec -„Caragiale e de vină!”
Share
Notification Show More
Latest News
„Nu tăia stâlpii casei când repari acoperișul fiscal”. BRD avertizează că suprataxarea băncilor riscă să destabilizeze economia
Analize Stiri de top
Studiu Raiffeisen Bank: Participanții la festivaluri preferă plățile digitale, iar bugetul de cheltuieli pentru 32% dintre ei variază între 300 și 500 de lei. Laura Mihăilă: ”Seria noastră Despre Bani 1:1 merge mai departe cu un studiu care arată că românii nu doar iubesc festivalurile, dar își doresc experiențe digitale, rapide și sigure”
Stiri de top
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O analiză conceptuală asupra evoluției cursului real de schimb în Europa Centrală și de Est după izbucnirea pandemiei
Analize Stiri de top
Garanti BBVA lansează creditul de nevoi personale cu dobândă și comisioane zero. Mustafa Tiftikcioğlu: ”Dorim să punem la dispoziție o soluție rapidă, simplă și eficientă din punct de vedere al costurilor, care să răspundă nevoilor financiare personale, fără povara dobânzilor sau a comisioanelor lunare”
Stiri de top
UPDATE. De la 2% la 4%: impozitul pe cifra de afaceri a băncilor se dublează. Câți bani va strânge statul în 2025 și 2026?
Stiri de top
Aa
Stiri BancareStiri Bancare
Aa
  • Prima pagina
  • Stiri de top
  • Analize
  • Interviuri
  • Opinii
  • Informații financiare
Follow US
© BankingNews - Toate drepturile rezervate
Stiri Bancare > Blog > Stiri de top > Raiffeisen Art Proiect anunta o premieră cu Oana Pellea pe un text de Matei Vișniec -„Caragiale e de vină!”
Stiri de top

Raiffeisen Art Proiect anunta o premieră cu Oana Pellea pe un text de Matei Vișniec -„Caragiale e de vină!”

Gabriela Dinu
Last updated: 22/06/2020 12:09
Gabriela Dinu 5 ani ago
Share
SHARE

Proiectul teatral „Caragiale e de vină!”, pe texte de Matei Vișniec, cu Oana Pellea în rolul principal va fi lansat, în versiunea preview, marți, 23 iunie, la ora 19:30 în Raiffeisen Art Proiect – #StagiuneVirtuala.

Experiment teatral cu totul special

Este un spectacol care încă nu a fost jucat pe scenă, structura sa trecând prin transformări, schimbări și reformulări impuse de contextul dat de pandemie. Varianta „preview” a proiectului, adaptată pentru mediul online, care va putea fi urmărită pe 23 iunie, oferă un acces privilegiat publicului în laboratorul de creație al spectacolului. Devenim martori ai modului în care se construiesc personajele, temele, dialogul și cum lumea lui Caragiale din textele lui Matei Vișniec se construiește într-o atât de fidelă reflectare contemporană, perfect actuală. Toate pe fondul desenelor pline de culoare realizate de scenograful Vladimir Turturica.

„Caragiale e de vină!“ are la bază textul unuia dintre cei mai importanți dramaturgi contemporani, Matei Vișniec, care își propune să prezinte publicului ecoul universului lui Ion Luca Caragiale în timpul prezent. Oana Pellea și Mircea Rusu, doi dintre cei mai mari și valoroși actori români contemporani vor crea două personaje antagonice, aflate la polurile opuse ale omenescului: umanitatea și dezumanizarea.

Vorbind despre piesă, Matei Vișniec mărturisea: „Planeta trăiește o caragialiadă, dar din păcate nu cunoaște acest cuvânt pentru că nu ”trece” Caragiale în alte culturi. Dar cât de caragialiană este, totuși, lumea noastră globalizată!”.

Valorificând facilitățile oferite de online, #StagiuneaVirtuală le mai rezervă o surpriză spectatorilor, oferindu-le prilejul să interacționeze cu echipa proiectului și să adreseze întrebări. În seara lansării, pe 23 iunie, de la ora 19:30, în foaierul virtual, are loc o discuție live cu invitații speciali ai serii: actorii Oana Pellea și Mircea Rusu, dramaturgul Matei Vișniec, grafic designer-ul Vladimir Turturica și Corina Vasile, director de comunicare al Raiffeisen Bank, care vor răspunde live întrebărilor moderate de Cristina Bazavan.

”Raiffeisen Art Proiect este, încă de la lansare, o punte între proiecte culturale și public. În varianta #StagiuneVirtuală punem la dispoziția artiștilor un punct de contact cu iubitorii de spectacole, în formula intermediată digital. În tot răul pandemiei, este și un „puțin bine”, și anume putem asigura accesul și pentru cei care nu ajung în sala de spectacol, din alte orașe sau chiar din lume, la proiecte culturale valoroase, artiști consacrați, care nu beneficiază mereu de resursele de a realiza producții și de a-i întâlni pe cei interesați. Pentru public, clienții noștri și nu numai, vorbim de posibilitatea de a se expune la idei noi, la viziuni interesante sau de a descoperi idei creative”, a spus Corina Vasile, director de comunicare al Raiffeisen Bank.

„Caragiale e de vină!” este un proiect teatral al Asociației Goong, pe texte de Matei Vișniec, dezvoltat cu sprijinul Raiffeisen Bank. În distribuție: Oana Pellea, Mircea Rusu, Cristina Casian, Florina Gleznea, Richard Bovnoczki și Ionuț Grama. Video-artist & montaj: Vlad Lăzărescu; Light design & asisetnță tehnică: Ștefan Vasilescu; Grafică afiș & generic: Amalia Iorgoiu; Scenografie & desene: Vladimir Turturica; Concept & regie: Mariana Cămărășan.

Platforma Raiffeisen Art Proiect – Stagiune Virtuală – (https://art.raiffeisen.ro/ ) a fost lansată la începutul lunii iunie 2020. Valorificând facilitățile oferite de mediul digital, Stagiunea Virtuală extinde accesul publicului, de oriunde din România și din afara țării la creații artistice valoroase și promovează totodată artiștii în această perioadă, propunând o soluție pentru continuarea activității lor în contextul creat de pandemie. Platforma este actualizată cu o frecvență săptămânală cu proiecte sau noutăți. Materialele video înregistrate și cu acces gratuit pentru public vor fi disponibile pentru perioade de timp limitate, care vor fi anunțate la lansarea fiecărui proiect.

În prezent, în secțiunea Teatru a platformei sunt disponibile spectacolele Absolut!, cu Marcel Iureș, în regia lui Alexandru Dabija, un spectacol al Teatrului ACT (până la data de 5 iulie 2020), N(AUM), cu Oana Pellea și Cristina Casian, în regia Marianei Cămărășan (până la data de 7 iulie 2020) și Bravul Soldat Svejk, un spectacol al Teatrului Național Radu Stanca din Sibiu, cu Viorel Rață (până la data de 14 iulie). Poate fi accesat, de asemenea, în secțiunea Conversații, dialogul live de lansare între Oana Pellea, Marcel Iureș, Răzvan Popovici, Constantin Chiriac și Steven van Groningen.

Raiffeisen Bank s-a implicat în sprijinirea artei și culturii romanești încă din anii 2000, considerând că trebuie să-și aducă aportul la dezvoltarea României și în acest fel. Raiffeisen Art Proiect a fost primul program de mecenat din România și a sprijinit proiecte artistice din diferite zone de expresie, menite să deschidă cât mai multe căi de dialog între public și artiști.

De-a lungul anilor, Raiffeisen Bank a ales să fie partener de tradiție al unor importante manifestări culturale românești: Festivalul Internațional George Enescu, Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Festivalul Internațional de Muzică de Cameră SoNoRo, Festivalul Internațional de Teatru Independent Undercloud, Jazz in the Park, Gala Premiilor Uniter, proiecte teatrale si turnee cu Teatrul Act și Asociația Goong. Raiffeisen Bank susține, de asemenea, proiecte care promovează patrimoniul cultural al României, printre care Via Transilvanica și Cronicarii Digitali.

You Might Also Like

„Nu tăia stâlpii casei când repari acoperișul fiscal”. BRD avertizează că suprataxarea băncilor riscă să destabilizeze economia

Studiu Raiffeisen Bank: Participanții la festivaluri preferă plățile digitale, iar bugetul de cheltuieli pentru 32% dintre ei variază între 300 și 500 de lei. Laura Mihăilă: ”Seria noastră Despre Bani 1:1 merge mai departe cu un studiu care arată că românii nu doar iubesc festivalurile, dar își doresc experiențe digitale, rapide și sigure”

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O analiză conceptuală asupra evoluției cursului real de schimb în Europa Centrală și de Est după izbucnirea pandemiei

Garanti BBVA lansează creditul de nevoi personale cu dobândă și comisioane zero. Mustafa Tiftikcioğlu: ”Dorim să punem la dispoziție o soluție rapidă, simplă și eficientă din punct de vedere al costurilor, care să răspundă nevoilor financiare personale, fără povara dobânzilor sau a comisioanelor lunare”

UPDATE. De la 2% la 4%: impozitul pe cifra de afaceri a băncilor se dublează. Câți bani va strânge statul în 2025 și 2026?

TAGGED: Corina Vasile, teatru, Raiffeisen Art Proiect - #StagiuneVirtuala, Caragiale, Matei Visniec, Oana Pellea, Caragiale e de vină!, #StagiuneaVirtuală
Gabriela Dinu 22/06/2020
Share this Article
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Copy Link Print
By Gabriela Dinu
Follow:
Editor al publicaţiei online www.bankingnews.ro. A participat activ nu numai în managementul şi dezvoltarea proiectului, ci a adoptat şi o implicare directă în activitatea editorială, fiind atrasă de munca redacţională. A descoperit pasiunea pentru jurnalism atunci când a făcut parte din echipa care a lansat portalul www.ghiseulbancar.ro. Așa că îşi asumă rolul de editor, alcătuind, de cele mai multe ori, materiale de analiză.
Previous Article Ludovic Orban a anunțat planul de susținere a economiei post-pandemie: ajutoare de stat pentru companiile mari, investiții green field și granturi pentru IMM-uri
Next Article First Bank lansează aplicația Micro Creditum. Mădălina Teodorescu: „Viitorul First Bank este unul preponderent digital, păstrând componenta umană care adaugă valoare în oferirea celei mai potrivite soluții fiecărui client”

– Publicitate –

- Advertisement -
Ad image
Ad image
Ad image
Ad image

Alte articole

„Nu tăia stâlpii casei când repari acoperișul fiscal”. BRD avertizează că suprataxarea băncilor riscă să destabilizeze economia

11 ore ago

Studiu Raiffeisen Bank: Participanții la festivaluri preferă plățile digitale, iar bugetul de cheltuieli pentru 32% dintre ei variază între 300 și 500 de lei. Laura Mihăilă: ”Seria noastră Despre Bani 1:1 merge mai departe cu un studiu care arată că românii nu doar iubesc festivalurile, dar își doresc experiențe digitale, rapide și sigure”

14 ore ago

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: O analiză conceptuală asupra evoluției cursului real de schimb în Europa Centrală și de Est după izbucnirea pandemiei

15 ore ago

Garanti BBVA lansează creditul de nevoi personale cu dobândă și comisioane zero. Mustafa Tiftikcioğlu: ”Dorim să punem la dispoziție o soluție rapidă, simplă și eficientă din punct de vedere al costurilor, care să răspundă nevoilor financiare personale, fără povara dobânzilor sau a comisioanelor lunare”

15 ore ago

Primul proiect online de jurnalism financiar-bancar din România.

Ne găsiți și pe

© BankingNews - Toate drepturile rezervate

  • Despre BankingNews
  • Contact
  • Publicitate
Folosim cookies pentru a va oferi o experienta cat mai placuta pe site-ul bankingnews.ro. Mai multe detalii despre politica noastra referitoare la protectia datelor cu caracter personal puteti vedea aici: GDPR - Politica de Confidentialitate Setari CookieAccepta
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Întotdeauna activate
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SALVEAZĂ ȘI ACCEPTĂ

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?